Birlikte Harika İşler Yapmak için TEKLİF AL
Teklif Almak İstediğiniz Hizmetler
Ajans360 ekibi olarak hayalinizdeki web site tasarımı için bir “click” ötenizdeyiz. Yükselmeye hazır mısınız?

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı, firmaların ürünlerini tüketicilere rahat bir şekilde gösterebilmeleri için hazırlanan pazarlama kanallarından bir tanesidir. Mobilya, inşaat, otel, makine, tarım gibi pek çok alanda faaliyet gösteren firmalar katalog tasarımları hazırlatarak müşterileri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Her firmanın faaliyet alanına ve kurumsal kimlik çalışmalarına göre hazırlanan katalog tasarımlarında firmaların sunduğu ürünler ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgiler

Katalog Tasarımı

Eğer siz de katalog tasarımı ile ilgili bir hizmet almak ve ürünlerinizi kataloglar ile müşterilerinize tanıtmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Katalog tasarımı, firmaların ürünlerini tüketicilere rahat bir şekilde gösterebilmeleri için hazırlanan pazarlama kanallarından bir tanesidir. Mobilya, inşaat, otel, makine, tarım gibi pek çok alanda faaliyet gösteren firmalar katalog tasarımları hazırlatarak müşterileri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Her firmanın faaliyet alanına ve kurumsal kimlik çalışmalarına göre hazırlanan katalog tasarımlarında firmaların sunduğu ürünler ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgiler sunularak müşterilerin firma ve ürünler hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Her ne kadar günümüzde teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte basılı materyallere olan talep azalsa da katalogların hala yoğun bir şekilde kullanıldığını ve talep gördüğünü ifade edebiliriz. Özellikle bazı alanlarda katalog tasarımlarının kesinlikle olması gerekir. Kataloglar; broşür ve el ilanı gibi basılı reklam araçlarından çok daha detaylı bilgileri içerir. Bir ürünün boyutları, ağırlığı, fiyatı, özellikleri gibi pek çok detay bilgi kataloglarda yer alır. Bu nedenle söz konusu detay bilgilerde kişilerin boğulmaması için katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Aksi takdirde kataloglar çok can sıkıcı ve karmaşık bir hale gelebilir.

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Katalog tasarımı ürün ve firma ile ilgili detaylı bilgileri içerdiği için kesinlikle sade bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu sayede müşteriler kataloglarda yer alan ürünleri çok daha rahat bir şekilde inceleyebilir. Ancak karmaşık ve her bilginin tek sayfada yer aldığı katalog tasarımlar ile istenilen başarıya ulaşabilmek mümkün değildir. Her sayfa yeteri kadar bilgi ve az yazının olması kataloglarda sadelik için son derece önemlidir.

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise fotoğrafların ve grafiklerin kullanım şeklidir. Fotoğrafların ne çok büyük ne de çok küçük boyutlarda kullanılmaması katalog tasarımları için son derece önemlidir. Tasarımcının oluşturduğu tasarım çizgisi doğrultusunda tek sayfa da tek görsel ya da birden fazla küçük görseller yer alabilir.

Genellikle çok fazla ürünün sunulacağı kataloglarda birden fazla küçük görseller ille ürün gösterilir. Ancak inşaat firmalarının kataloglarında ise görselleri küçük kullanabilmek mümkün değildir. Çünkü kişilerin alacakları ya da kiralayacakları evi net bir şekilde görmeleri gerekir. Bu nedenle inşaat ve otel gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların çok daha estetik bir kataloğa sahip olmaları gerekir.

Fotoğraf ve sadeliğin yanı sıra kataloglarda kapak tasarımları da son derece önemlidir. İlgi çekici bir katalog kapak tasarımı ile müşterilerin ilgisini çekebilmek mümkündür. Bu sayede kişilerin kataloğa karşı bir ilgisi uyanabilir.

Eğer siz de katalog tasarımı ile ilgili bir hizmet almak ve ürünlerinizi kataloglar ile müşterilerinize tanıtmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ajans 360 olarak yukarıda bahsedilen detaylara ve daha fazlasına hakimiz. Dolayısıyla müşterilerimize en kaliteli ve profesyonel katalog tasarımlarını hazırlayarak sunuyoruz. Peki, Ajans 360’ın katalog tasarım süreci nasıl ilerliyor?

Katalog Tasarımı Süreci

Ajans 360 olarak tüm tasarım süreçlerimizi aynı şekilde sürdürüyoruz ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Bu doğrultuda katalog tasarımı sürecimizi aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  • Tüm tasarım çalışmalarında olduğu gibi katalog tasarım çalışmalarında da öncelikle müşterilerimizin ihtiyaç ve istekleri doğrultuda bir tasarım planı oluşturuyoruz.
  • Grafik ekibimiz ile yaptığımız toplantı ile oluşturduğumuz bu stratejik planlama doğrultusunda öncelikle kataloğun iç dizgi ve montajını hazırlıyoruz.
  • Sadeliği ve estetiği ön planda tutarak hazırladığımız iç dizgi tasarımını onay için müşterimize gönderiyoruz.
  • Müşterimizin değiştirilmesini talep ettiği yerleri tek tek bizimle paylaşması doğrultusunda revizeleri yerine getiriyor ve tekrar onaya gönderiyoruz.
  • Onayı aldıktan sonra katalog iç sayfalarına eklenmesi gereken bilgi, fotoğraf ve içerikleri ekleyerek herhangi bir yanlış bilgi ya da fotoğraf kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmesi amacı ile tekrar müşterinin onayına sunuyoruz.
  • Müşteri son kontrollerini yaparak varsa düzeltilmesi gereken yerleri iletiyor ve gerekli düzenlemeyi yapıyoruz.
  • Son onay alındıktan sonra katalog kapak tasarımını hazırlıyor ve tekrar onay için müşteriye sunuyoruz.
  • Verilen revize ve onay doğrultusunda katalog baskıya hazır hale getiriliyor.
  • Müşteri isterse kataloğun baskısı da ajansımız tarafından karşılanabiliyor. Yine müşteri talebi doğrultusunda kataloğu dijital hale de getirebiliyoruz. Dijital kataloglarda link verme, yakınlaştırma, metin arama gibi özellikleri müşterilerin taleplerine göre kataloglara ekleyebiliyoruz.